Mardin

Mardin je město v jižním Turecku. Jeho historická část je z jižní strany přilepená k vysokému kopci, skoro ke skále. Výsledkem jsou velmi malebné pohledy jak ze skály do nížiny, tak pohledy na samotné město.

Krajina kolem je horní Mezopotámie, kousek na jih už jsou syrské hranice. Jižně od Mardinu začíná rozlehlá Syrská nížina táhnoucí se do ztracena za obzor. V této části ještě patří ta nížina Turecku.

Žádná cestovka, která má poznávací zájezd po zdejších končinách, Mardin nevynechá. Jsou tu nějaké ubytovací kapacity, které ale neznám, protože jsem v Mardinu strávil jen jedno odpoledne a pokračoval jsem do Midyatu. Severozápadně od starého města, tedy na druhé straně kopce, leží cosi jako nové město. Tam je i zastávka autobusů (GPS 37.322923, 40.722708).

V Mardinu má smysl bloudit po uličkách starého města a obdivovat domy. Architektura zdejších domů se nazývá Artuklu. Kromě mešit jsou tu i kostely (žili tu arménští a syrští křesťané). Některé domy mají přístupná nádvoří. Jsou to různé knihovny, kavárny, hotely, rezidence nebo úřední budovy. Ve městě žijí dnes Kurdové. Ze slavných budov bych měl zmínit Zindžiriyskou medresu (islámskou náboženskou školu) a syrský kostel Čtyřiceti (nevím, jak lépe přeložit Kırklar).

Mezi domky se dá projít i nahoru ke skále. Úplně nahoru na skálu na hrad se vylézt nedá, tam je vojenský objekt. Ale mezi skálou a městem je hezký travnatý pruh vhodný na krátkou procházku s výhledem. Ostnaté dráty a kulometná hnízda vypadaly dostatečně hrozivě, tak jsem se o proniknutí výš nepokoušel.

Asi 15 km jihovýchodně od Mardinu je u obce Oğuz římská pevnost Dara. Turecky Dara antik kenti. Viděl jsem jenom pár fotek objektů vytesaných do příkré skály, ale je mi líto, že jsem v době své návštěvy o městu Dara nevěděl. Ve starověku se toto místo nazývalo Daras, Anastasiopolis či Iustiniana Nova. GPS 37.177734, 40.948436

Savur je další malebné rušné městečko, asi 25 km severně od Mardinu. Říká se mu "malý Mardin". GPS 37.537, 40.887

Do Mardinu se dá dostat autobusem nebo mikrobusem ze všech velkých okolních měst, tj. z Diyarbakiru, Urfy nebo z Midyatu. Autobus z Urfy odbočuje z hlavní silnice v městečku Kızıltepe.

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.