Nejzápadnější Asie

Oblast od Dardanelského průlivu na severu po průliv u ostrova Lesbos na jihu je nejzápadnější částí Asie, což je jen taková geografická hříčka. Využil jsem ji pro pojmenování této oblasti, protože jsem žádný oficiální název neobjevil. Někdy se popisuje jako "Severní pobřeží Egejského moře", ve starších pramenech jako kraj Troada. Málokdo tuto oblast Turecka zná, i když je velmi hezká. Patří sem od severu k jihu:

Çanakkale, město, které má za Dardanelským průlivem evropský Galipolský poloostrov

Trója, dějiště nejslavnější antické písně Illias, u vesničky Tevfikiye,

Alexandria Trois, úžasně velký areál plný staveb a rozvalin z helénského období,

Tuzla, nenápadná vesnice s horkými slanými prameny,

vesnička Gülpinar se zbytky Athénina chrámu v oploceném areálu se vstupným, který mi ale přišel relativně nezajímavý,

Babakale, hrádek na mysu, který je opravdu nejzápadnějším bodem asijské pevniny,

Assos, slavné starověké město se středověkým hradem známým též jako Behramkale

a spousta dalších míst, které stojí za návštěvu, ale nevyplatí se pro ně dělat vlastní stránku.

V roce 2014 jsme tuto oblast s kamarádkou Míšou projeli na kole od severu k jihu a moc jsme si to užili. Určitě se tudy dá cestovat i mikrobusy nebo stopem. Tahle oblast rozhodně stojí za návštěvu, ale nejsou tu všude davy turistů, snad s výjimkou Tróje. Spíše jsem si užíval běžných tureckých vesniček, ve kterých jsou dvě prodejny potravin, jedna čajovna a kolem se všude pasou kozy a ovce. Míst na koupání, antických památek a skromného ubytování se dá najít dostatek. Za mě ideální oblast pro týdenní aktivní dovolenou nebo část dovolené delší.

Kromě horkých pramenů mě nejvíc zaujaly ty kozy a ovce. Pasou se úplně všude, kde to dává smysl, a udržují krajinu odlesněnou, ale přitom docela malebnou. Cestou z Babakale do Behramkale jsme těch ovcí a koz viděli určitě tisíce. Přitom to nevypadá, že by je někdo pásl. Na náhorních rovinách se kolem malých vesniček pasou i koně, osli a občas nějaká ta kráva. Přes průliv je přitom vidět řecký ostrov Lesbos a celkově je to docela malebné. Aktualizace 2015: přes tuto úžinu na Lesbos prý vyplouvají v nafukovacích člunech syrští uprchlíci.

Nemá cenu vypisovat názvy vesnic, kterými jsme projížděli, najděte si je na mapě. Kromě velkého Çanakkale byla asi největší obec Geyikli, kde byly kolem náměstíčka i bankomaty, samoobsluhy a jídelny. Kdyby se jelo po hlavní silnici D550 (což jsme nejeli), tak jsou největší střediska oblasti Ezine a Ayvacık. Kromě této hlavní čtyřproudé silnice, která jde vnitrozemím, jsou tu okresky mezi vesnicemi, které občas vedou až k moři. Cestou kolem moře se dá najít i pár letovisek. U Tróji je to ospalé Yeniköy a dále na jihu zejména Dalyan. V něm jsou i levné hotýlky na pláži nebo kemp. Vůbec celé pobřeží asi 15 km na obě strany kolem Dalyanu je rekreačně zajímavé. V moři je i turecký ostrov Bozcaada, ale na něm jsem nebyl. Jezdí na něj trajekty.

Atmosférou mi to tady připomínalo Řecko, jak je popisované v knížkách. Ve skutečném dnešním Řecku je už dnes leccos jinak, ale tady se chlapi schází v centru pod platany, pasou kozy, pěstují zeleninu a olivy a žijí v pohodě.

nejzapadnejsi-asie-31027-kozynejzapadnejsi-asie-41088nejzapadnejsi-asie-41102-konenejzapadnejsi-asie-41103-oslinejzapadnejsi-asie-41108nejzapadnejsi-asie-41110-obchodnejzapadnejsi-asie-41112-kozynejzapadnejsi-asie-41117nejzapadnejsi-asie-41124nejzapadnejsi-asie-41132-konenejzapadnejsi-asie-41135nejzapadnejsi-asie-51175nejzapadnejsi-asie-51180-plaznejzapadnejsi-asie-51186-kempynejzapadnejsi-asie-5622-apollon-smintheion-gulpinarnejzapadnejsi-asie-5635

nejzapadnejsi-asie-30894nejzapadnejsi-asie-30899-vlci-makynejzapadnejsi-asie-30901-ovcenejzapadnejsi-asie-30912-tuzlanejzapadnejsi-asie-30918-dubnejzapadnejsi-asie-30921-plaznejzapadnejsi-asie-30922-platanynejzapadnejsi-asie-31010-capinejzapadnejsi-asie-31013-capnejzapadnejsi-asie-31023

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.