Selçuk

Malé město poblíž Efesu. Hrad svatého Jana, mešita Isa Bey a zbytky jednoho ze sedmi divů světa, Artemidina chrámu v Efesu.

Selçuk se čte [selčuk]. Nevím, co to znamená, ale pravděpodobně to nijak nesouvisí se Seldžuky.

Do Selçuku se podívá pravděpodobně každý, kdo chce navštívit Efes. Selçuk je od Efesu jenom asi dva kilometry. Dá se to případně i dojít pěšky, já jsem náhodou něco stopnul. Kdo nechce k Efesu stopovat nebo chodit pěšky, dostane tisíc nabídek od zdejších taxíkářů a drožkařů.

Selçuk je pro turisty důležitým dopravním uzlem. Jezdí odsud vlaky do Izmiru a Aydinu, mikrobusy a autobusy do Izmiru, Kuşadasi a Sökë. Vlakové a autobusové nádraží jsou od sebe kousek. Cestování vlakem do Izmiru je o 2 TL levnější než mikrobusem, ale jezdí řidčeji.

V Selçuku se dá u nádraží sehnat i ubytování, ale jde o trochu dražší lokalitu. Chcete-li se informovat o možnostech ubytování, doporučuju nedaleko hlavní křižovatky vylhledat příjemné informační centrum vybavené anglicky mluvícím personálem. Lacinější oblast na ubytování jsem objevil kolem archeologického muzea trochu směrem na západ, i když i v této oblasti jsou luxusnější penziony. V jednom z nich, v Homeros Penzionu se dokonce domluvíte česky, protože jeho majitel chodí s Češkou Bárou. Já jsem při svém druhém selčuckém pobytu bydlel v penzionu Barim, který usmlouval nejlepší podmínky. Majitel je cyklista a je hodně v pohodě.

Hlavní atrakcí Selçuku je hrad svatého Jana. Do areálu hradu se platí vstupné (tuším že 5 TL) a vevnitř jsou zejména zbytky kostela svatého Jana. Kromě kostela zde má svatý Jan i údajný hrob s malým náhrobkem. Kousek výš je citadela, odkud je hezký výhled na město a na druhou stranu směrem k Efesu a na místo, kde stál Artemidin chrám.

Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů světa, se nedochoval ani trochu. Dva kameny a jeden znovu vztyčený sloup. Areál chrámu je trochu nenápadně umístěný v parku, vedle silnice k moři (když jdete ze Selçuku na západ, tak vpravo). Odbočka je asi 700 metrů od centrální křižovatky.

Nedaleko Artemidina chrámu se nacházejí zbytky starých tureckých lázní a zejména mešita Isa Beye. Ten Isa Bey byl nějaký šéf, který tu mešitu postavil a má před ní nadživotní bystu. Mešita je moc hezká, relativně velká, uprostřed má malý parčík a údajně byla postavena převážně z kamene Artemidina chrámu.

Individuální turisté ze Selçuku rádi podnikají jednoddení nebo půldenní výlet do autentické vesničky Şirince (Sirindže) do kopců na východ.

Dalším zajímavým místem, které lze zařadit do okolí Selçuku, je kostel panny Marie. Stojí na kopci asi 5 km jihozápadně od města. Šíleně do kopce. Údajně zde panna Maria zemřela, takže je to prý občas zběsilé poutní místo. Sám jsem tam nebyl, vzdal jsem cestu do kopce na kole v půlce, tak nebudu produkovat moudra. Cestovky ke kostelíku často vozí turisty v rámci návštěvy Efesu. Je dobré tenhle kostelík nezaměnit se stejnojmenným kostelem z asi 4. století, který stojí v areálu Efesu.

Když už mluvím o cestovkách, tak většinou v rámci fakultativního výletu pořádají výlet do Efesu, v jehož rámci mají tyhle zastávky:

  • Efes, asi 2 hodiny
  • kostelík panny Marie
  • jeskyně sedmispáčů
  • artemidin chrám
  • mešita Isa Bey
  • hrad sv. Jana
  • rozchod v Selçuku

Takže dohromady celkem zajímavý výlet, který doporučuju všem, komu není líto dát cestovce vydělat. Komu to líto je, může si do Selçuku zajet sám, což doporučuju taky, akorát je potřeba počítat s větším časem na přesuny (nenajdete hned všechno).

Autobusové nádraží v Selçuku má souřadnice 37.948234, 27.369700

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.