Şirince

Şirince je malebná vesnička asi 7 km východně od Selçuku. Název se čte Širindže a v průvodích je prostě jako Sirince.

Selçuk je významné místo kvůli Artemidině chrámu, kvůli Efesu, hradu svatého Jana a dalším památkám. Turisté se naučili jezdit ze Selcuku také do Şirince, aby se trochu obeznámili s autentickou tureckou vesnicí. Ačkoli hodně z autenticity ještě zůstává, je patrné, že Şirince není normální turecká víska, nýbrž už napůl turistická atrakce. I přesto je tu hezky. A je príma, že většina přijíždějících návštěvníků jsou sami Turci.

Ze Selçuku se dá dostat do Şirince mikrobusem. Lístek stál 5 TL (2015). Jede přibližně jednou za hodinu a jízda mu trvá necelou půlhodinku. Stanoviště mikrobusů najdete v Selçuku normálně na autobusovém nádraží. Někdy mikrobusy vyrážejí už ve chvíli, kdy se naplní, a na pravidelný čas odjezdu nečekají. Cesta ze Selçuku do Şirince vede hodně do kopce. Teoreticky by se to dalo ujít i pěšky, ale byla by to asi otrava. Silnice vedou do Şirince dvě, mikrobus jezdí po té severnější. Možná bych na ní zkusil stopovat, je dost frekventovaná. Pokud bych trval na pěším pochoďáku, zvolil bych silničku jižní, která je méně frekventovaná.

V Şirince jsou hezké hlavně domečky a celková atmosféra vesnice. Ta je vyskládána na relativně prudkém svahu kolem jakéhosi údolíčka. Tato dispozice umožňuje hodně malebných pohledů. Přibližně dvě hodiny jsme zde strávili různými procházkami po uličkách nebo za humny. Pak jsme si dali čaj, poseděli, podívali se do kostela a chytli mikrobus zpátky do Selçuku. Nakoupili jsme si i zajímavé dárky (bylinková mýdla, granátový sirup aj.). Dali jsme si zmrzlinu a místní víno (je drahé a není moc dobré.) Viděli jsme klasické pečení chleba v peci, náhodou v jedné z bočních uliček.

Şirince je dobrý tip na jednodenní odpočinkový nebo půldenní výlet.

Sirince má souřadnice 37.943145, 27.433063.

  

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.