Siverek

Siverek je město ve středním až jihovýchodním Turecku, asi 80 km západně od Diyarbakiru. Projížděl jsem tudy cestou do Kahty a na západnější Nemrut Gaği. Měl jsem pocit, že se tu zastavil čas. Pokud chcete poznat skutečné Turecko, tak Siverek je asi to pravé místo.

Siverek je rozprostřený kolem zvláštního pahorku uprostřed širé roviny. Soudím, že právě kvůli pahorku viditelného zdaleka zde v minulosti na pahorku stálo hradiště a pak možná i hrad. Nyní je na pahorku městský park. Blízko pod pahorkem je městské centrum, obchody a malé zastrčené autobusové nádraží, na kterém staví mikrobusy a autobusy jezdící mezi Kahtou, Diyarbakirem, Şanlıurfou a dalšími městy.

Populace Sivereku má kolem 100 tisíc, i když se to nezdá (město vypadá při pohledu z pahorku menší). Nevím, zda v Sivereku žijí převážně Kurdové, soudím ale, že ano. S nějakými lidmi jsem se asi na dvě hodiny zapovídal lámanou turečtinou v mototechně, kam mě pozvali na čaj, ale když si povídali mezi sebou, nerozuměl jsem jim ani ň, takže soudím, že mezi sebou jeli kurdsky.

V Sivereku všichni starší muži nosí moderní typ tureckých kalhot. Tyto turecké kalhoty mají zvláštní střih - mezi nohavicemi takový jako sešitý vak. Nebo se to dá říct tak, že je to vlastně široká sukně sešitá do tvaru pytle s nohavicemi na lýtka. K tureckým kalhotám se nosí obvykle košile a sako, někdy navíc vesta, rádiovka nebo jednoduchý turban.