Turecké hory a pohoří

Když si vzpomenete na mapu asijské části Turecka, tak je hodně hnědá, to znamená, že tam jsou hory. V Turecku najdete mnoho horských a několik vysokohorských masivů.

Obsah: Hory ve východním Turecku - Hory střední Anatólie - Další hory Turecka

Hory ve východním Turecku

Nejvyšším vrcholem Turecka je Ararat (5137 m) úplně na východě země. Dá se na něj dostat jenom s dobrou přípravou a s profesionálním místním průvodcem (bez průvodce tam prý horolezce ani nepustí). Ararat se turecky jmenuje Ağrı Dağı a je to velká sopka. Výchozím městem pro výstpu na Ararat je Doğubeyaıt. Kromě hlavního vrcholu má Ararat ještě vrchol sekundární ležící na jihovýchod od hlavního. Tento Malý Ararat je obkroužen národním parkem Ağrı Dağı Milli Parkı. V roce 2019 se říká, že se na Ararat dá dostat za 70 € jako úplatek pro vojáky, jinak je Ararat armádou zavřený. I tak je nutné mít místního průvodce.

V jihovýchodním cípu Turecka je pohoří Cilo Dağlari (Džilo) s nejvyšším vrcholem Uludoruk ve výšce 4136 m. Údajně má jít o krajinu nejvíce formovanou ledovci (ledovcová jezírka, ledovce, ledopády). Doprava do těchto míst bude pravděpodobně komplikovaná, výchozí bod je Hakkari, poblíž jsou hranice Iráku, takže je otázka, zda se tam vůbec dá dostat.

Další zajímavý vrchol východního Turecka je Süphan Daği (4058 m) na severním břehu jezera Van a o kousek dál u Tatvanu hora Nemrut (3050 m), která je zajímavá geologicky kvůli velkému zatopenému kráteru. Jezero v kráteru je zajímavá podívaná, ale není dobré v kráteru přenocovat, protože tam žijou medvědi. Hory Nemrut jsou v Turecku dvě, tato je východnější a vyšší. Ta druhá, západnější Nemrut Daği je zajímavá hlavně svými starými sochami a národním parkem, který horu obklopuje.

Kaçkar dağları (Kačkar) je docela oblíbený českými horolezci. Nejvyšší vrchol 3932 vypadá nic moc, ale jsou to také dobré velehory. Obzvlášť hodně tu prší a sněží, protože Kačkar leží blízko Černého moře (Trabzon, Rize) a téměř všechny mraky přicházející od moře se na Kačkaru vyprší a vysněží. Vrcholové partie jsou přístupné až tak od června. Výchozími body jsou třeba Ayder, Kavrun a Oldunar nebo v nouzi z druhé strany hor Yusufeli či Ispir.

Zajímavé pohoří s národním parkem má být také v provincii Erzincan. Hory se jmenují Munzur a v jiných zdrojích se uvádějí jako Mencar. Nejvyšší vrchol měří 3462 m, pohoří je obkrouženo národním parkem a výchozím bodem je Erzincan.

Kromě toho jsou samozřejmě zajímavé kopce skoro všude, kam se člověk ve východním Turecku vydá.

Hory střední Anatólie

Už jsem zmínil Nemrut Dağı, horu s působivými posvátnými místy u vrcholu. Jde o velkou turistickou atrakci v provincii Adıyaman. Výchozím bodem pro většinu výprav je městečko Kahta, případně Adıyaman či Malatya. Vrchol má něco přes 2000 metrů výšky. Celé okolí hory patří do národního parku Nemrut Dağı (takže se u brány parku platí vstupné asi 70 Kč), ale nikde jsem nenašel informaci, jak se jmenuje celé to pohoří.

Veliké pohoří ohraničující Anatólii odspodu, je pohoří Taurus, označované též jako Toros. Je to vlastně nejzápadnější větev obrovského vrásnění tvořící například Himaláj. V rámci celého tohoto pohoří jsou turisticky zajímavé masivy Toros Ala (Aladağlar), Bey Dağları a Bolkar Dağı.

Aladağlar je vysoký 3756 m a výchozí bod je asi nejlépe v Niğde (to není vtip, to je město), nebo možná z druhé strany z jihu od Adany. Asi nikoho nepřekvapí, že kolem nejvyšších partií hor je národní park Aladağlar Milli Parkı. Podle fotek to vypadá, že jsou tam nádherné výhledy zejména do Kilikie, na jih do nížiny kolem Adany. Do této oblasti se lze dostat v rámci fakultativního výletu některých cestovek z Alanye.

O Bolkar Dağı skoro nic nevím, jenom je mám na fotkách z autobusu. Nejvyšší vrchol Medetsiz má výšku 3524 m. Hory leží mezi provinciemi Niğde a Marsin a odvodňují je řeky Göksu a Pozantı. Asi nejlepším výchozím bodem bude městečko Pozantı ležící v údolí pod horami na frekventované silnici.

3070 m měří hora Kızlarsivrisi, nejvyšší vrchol masivu Bey Dağları. Toto pohoří je už hodně na jihozápadě, takže vlastně nepatří do střední Anatolie. Mohou se do něj dostat i běžní turisté z Antalye, Fethie a okolních míst. Hory téměř navazují na národní park Olimpos. Výchozích bodů může být hodně, ale nejčastěji se uvádí Elmalı.

Zpět do centrální Anatolie. Výrazná sopka v Kapadokii, ovšem mimo hlavní turistické oblasti, poblíž města Kayseri, se jmenuje Erciyes Dağı (Erdžijes Dáj) a měří 3917 m n. m. Výrazně stoupá nad krajinu, je to velmi dominantní hora. Výchozím bodem je samozřejmě Kayseri, odkud se dá vyjet do sedla k jezeru Tekir Göleti. Krajina v okolí je zcela odlesněná.

Další hory Turecka

Lyžařská střediska jsou v Turecku asi tři největší: Uludağ, Kartalkaya u Ankary a Ilgaz Dagı jižně od Kastamonu. Já znám Uludağ (2543 m), mám tu o něm stránku.

Do zajímavých kopců jsem se dostal cestou po západním pobřeží. Doporučuju národní park Dilek Milli Parkı.

Velké hory jsou překvapivě hned u Antalye, což je nejčastější turistická destinace českých dovolenkářů. Jde jednak o pohoří Taurus na severu a zejména národní park Olimpos na západ od Antalye. Kousek od jiného letoviska Fethiye se létá na paraglidu z vysoké dvoutisícovky Baba Dağı dolů do vesničky Oludeniz.

Zdroje informací pro tuto stránku jsou hlavně různé brožurky z informačních středisek z celého Turecka. Kdybyste potřebovali, mám sesbírané i nějaké schematické mapky vrcholových partií některých popisovaných pohoří. Leží mi to doma v krabici, nehodlám to sem přepisovat. Docela zajímavé čtení o tureckých horách je také v knížce "Chomout trojského koně".

O horách píšu ještě na jiných svých webech, konkrétně doporučuji návštěvu gruzínské Svanetie, bulharských hor a atlantického Tenerife.


Uludag u Bursy


Uludag


Yusufeli, jižní strana Kačkaru


Uzungöl v Kačkaru


národní park Dilek u Egejského moře

hory-taurus-20047
hory Taurus na cestě mezi Antalyí a Konyí

hory-taurus-20051
Taurus

hory-taurus-20061
ještě Taurus


Ararat z Doğubayazitu

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.