Olimpos

Národní park Olimpos

Podle lokality Olimpos se jmenuje i národní park Olimpos, jeden z nejhezčích tureckých národních parků. Turecky Olimpos Beydağları Millî Parki. Rozkládá se na východních svazích (většinou vápencových) hor porostlých na kopcích borovicemi a cypřiši, úplně nahoře cedry a v údolí vavřínovníky a platany. Botanik tady vrní blahem a normální cestovatel taky vrní blahem, i když z jiných důvodů. Napříč národním parkem se dá cestovat pořádně asi jenom stopem. Na jízdu na kole jsou tu na můj vkus moc velká převýšení (i když se to taky dá) a občasné mikrobusy nebo taxíky jezdí jenom po hlavních trasách. Pěšky se dá po vrcholech udělat třídenní túra, ideálně po značené trase Likya Yolu. Trasa lýkijské stezky jde většinou trochu mimo národní park, ale podstatnou část parku také prochází.

Nejvyšší hora se jmenuje Tahtalı Dağı, též Lýkijský Olymp. 2366 metrů nad mořem (zde doslova). Vede na ni lanovka.

Zdejší borovicové lesy a vysoké hory mi asi nejvíc připomínají ostrov La Palma na Kanárských ostrovech, i když tady to není sopečné.

Zříceniny byzantského města Olimpos

Asi 4 km jižněji od Chiméry a 2km od Çıralı leží u moře lokalita Olimpos, což jsou trosky římského a byzantského města Olimpos, které bylo ve středověku zničeno zemětřesením. Rozvalinami protéká říčka. Obzvlášť působivé jsou trosky lázní, divadla a zbytky vodovodu. Nad lokalitou se vypíná akropole, ze které je na druhou stranu vidět pláž a vesnička Čirali. Vstupné ve výši 2 YTL (2008, v roce 2016 už 5 TL) se dá platit v budkách cestou od moře i cestou od soutěsky (vede sem z druhé strany od silnice prašná cesta). Olimpos se někdy zapisuje s tvrdým y jako Olympos.

Máte-li čas, můžete se podél moře vydat pobřežní stezkou na jihovýchod. Kolem dalších zřícenin hradu dojdete k pobřežní jeskyni (GPS 36.3912, 30.4862).

Stromové domky

Dál proti proudu říčky, která se vlévá v antickém městě Olimpos, je zvláštní aglomerace sestávající z asi padesátky "kempů", které jsou plné "stromových domků". Jde o dřevěné chatičky, které se v létě pronajímají turistům. Zarazilo mě, jak masivní množství jich tam je. V létě to pravděpodobně vypadá tak, že se asi všichni vyvalí na pláž do Čirali.

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.