Olimpos

Zříceniny byzantského města Olimpos

Asi 4 km jižněji od Chiméry a 2km od Çıralı leží u moře lokalita Olimpos, což jsou trosky římského a byzantského města Olimpos, které bylo ve středověku zničeno zemětřesením. Rozvalinami protéká říčka. Obzvlášť působivé jsou trosky lázní, divadla a zbytky vodovodu. Nad lokalitou se vypíná akropole, ze které je na druhou stranu vidět pláž a vesnička Čirali. Vstupné ve výši 2 YTL (2008, v roce 2016 už 5 TL) se dá platit v budkách cestou od moře i cestou od soutěsky (vede sem z druhé strany od silnice prašná cesta). Olimpos se někdy zapisuje s tvrdým y jako Olympos.

Už nevím, kde jsem tu informaci našel, ale mám za to, že v nějakém městě Olimpos pobýval svatý Konstantin (bratr Metoděje) při sestavování slovanského písma hlaholice. Mohlo to být klidně tady, i když pravděpodobně to bude v jiném stejnojmenném byzantském městě, protože poslední doklady o fungování tohoto města jsou ze sedmého století, takže do devátého asi nevydržel. Olimposů bylo v Byzantské říši víc.

Stromové domky

Dál proti proudu říčky, která se vlévá v antickém městě Olimpos, je zvláštní aglomerace sestávající z asi padesátky "kempů", které jsou plné "stromových domků". Jde o dřevěné chatičky, které se v létě pronajímají turistům. Zarazilo mě, jak masivní množství jich tam je. V létě to pravděpodobně vypadá tak, že se asi všichni vyvalí na pláž do Čirali.

Národní park Olimpos

Podle lokality Olimpos se jmenuje i národní park Olimpos, jeden z nejhezčích tureckých národních parků. Tvoří ho vysoké (většinou vápencové) hory porostlé na kopcích borovicemi a cypřiši, úplně nahoře cedry a v údolí vavřínovníky a platany. Botanik tady vrní blahem a normální cestovatel taky vrní blahem, i když z jiných důvodů. Napříč národním parkem se dá cestovat pořádně asi jenom stopem. Na jízdu na kole jsou tu na můj vkus moc velká převýšení (i když se to taky dá) a občasné mikrobusy nebo taxíky jezdí jenom po hlavních trasách.