Dörtkilise

Dörtkilise je zvláštní odlehlá oblast v provincii Erzurum, jejíž název v překladu znamená "čtyři kostely". Já jsem se do Dörtkilise vydal z Yusufeli minibusem a pak pěšky 7 km z vesničky Tekkale. Kostel jsem našel jenom jeden, zato ale nádherný. Cestou k druhému kostelu, který byl matně vyznačen ve schematické mapce, mi cestu přehradila skála a prudká jarní bystřina. Další kostely jsem nehledal a zdá se, že je nikdo nezná.

Hlavní kostel je něco docela úžasného. Jde o relativně velkou stavbu (asi tak 40 x 20 m) pravděpodobně z devátého století, kdy se v této oblasti rozkládala starogruzínská říše Tao Klarjeti. Zde v Dörtkilise, které se tehdy jmenovalo nějak jinak (možná klášter Otkhta, Okhta), se mělo nacházet dokonce biskupství. První zmínka je z roku 1031. Další podobné kostely z období říše Tao Klarjeti jsou Ishan nebo Oşk Vank, ale ty nejsou tak odlehlé a mají věž. Kostel v Dörtkilise žádnou věž nemá. Je to stále stojící kostel, neudržovaný, který se ještě nerozpadá. Okolní klášterní budovy se na rozdíl od kostela rozpadají. Kostel je volně přístupný, mírně zvandalizovaný. Vnitřní pilíře jsou krásně mohutné. Podobná architektura je vidět také v Ani a podobá se velmi evropské architektuře románské.

Když jsem sem došel, donutilo mě to přemýšlet o tom, jak to tady muselo vypadat v době vzniku kostela. Okolní horská údolí musela být pravděpodobně úrodnější a bohatší než dnes, protože dnes by se z chudých políček a pastvin sotva uživila populace potřebující biskupství.

V kostele by se dalo v suchu nouzově přespat. Mohlo by to být i pohodlné, kdyby se věnovalo pár minut na zametení nějakého místa pod střechou. Do kostela neprší. Kolem kostela je jakýsi sad, takové trochu ohrazené a udržované území. Možná se tady o to někdo stará, nevím.

Procházka ke kostelu z Tekkale je docela příjemná. Původně jsem na cestě chtěl něco stopnout, ale celou dobu nic nejelo, byla to taková polní cesta podél potoka hlubokým údolím obklopeným napřed staveními s políčky, později křovinami, skalami a lesy. Kolem kostela se údolí výrazně rozšiřuje.

Tekkale je vesnička u řeky (myslím Çoruh Nehri), malá díra s jedním krámkem, mešitou a čajovnou. Výše v údolí je místní škola a tři nebo čtyři koncentrace dřevěných, velmi malebných stavení.

Kousek od Tekkale po proudu řeky Çoruh (tedy cestou k Yusufeli) je malý absolutně nepřístupný skalní hrad, v průvodci označovaný tuším jako Tekkale Kale. Pokusil jsem se ke hradu vylézt, ale nejsem adrenalinový horolezec, tak jsem ho jenom vyfotil z protějšího kopce. Vypadá velmi staře a ještě stále v něm stojí nějaké rozpadající se budovy. Nevypadá to, že by na hradě v posledních několika letech byl, snad kromě ptáků. Hrad má též pocházet z doby říše Tao Klarjeti.

Souřadnice kostela Dörtkilise jsou 40.814053, 41.471179‎ aneb +40° 48' 50.59", +41° 28' 16.24". Hrad Tekkale je na 40.788481, 41.510388.

 

Turecko > Východní Turecko > Dörtkilise

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.