Yusufeli

Yusufeli je hezké městečko na jižní straně pohoří Kaçkar. Vyhledávané často turisty jako základna pro výstup do hor nebo pro kanoistiku na zdejších dravých řekách.

U mostu jsou dva hostely / hotely, určené nejspíše pro výpravy, které se chystají do hor, nebo pro kanoisty. Jedna noc mě vyšla na 20 TL (duben 2011, takže mohlo podražit). Další penziony a jiná ubytovací zařízení jsou různě po údolí. Banka, pošta, několik jídelen, asi deset obchodů, zelenina, park, všechno. Udělal jsem si tu během své někdejší cesty základnu a tři dny jsem vyrážel po okolí. Zajímavé jsou starogruzínské kostely kdesi ve stráních a údolích. Například Dörtkilise přes Tekkale je na pěší výlet na celý den.

V Yusufeli se stékají dvě řeky. Do velké řeky Çoruh, tekoucí ze západu na východ, se od severu vlévá menší a prudší Barhal. Na Barhalu se provádí kanoistika a raftování (nějaké raftování i na Čoruhu). Po cestě podél Barhalu se na sever jezdí do Sarigolu a do dalších vesnic, které jsou výchozími místy pro cestu do národního parku Kaçkar.

Do Yusufeli je pro individuálního cestovatele překvapivě těžké se dostat. Autobusy touto oblastí projíždějí po trase Erzurum Artvin, která ale Yusufeli asi o 7 km míjí (Yusufeli je vlastně v bočním údolí, jako všechno tady). Z Artvinu (nebo z Erzurumu) je potřeba nechat se dovézt na odbočku do Yusufeli (Yusufeli yolu) k benzínce a zbylých 7 km buďto ujít pěšky, nebo něco stopnout. Nevím, jestli je to pravidlo, ale po mém výstupu z autobusu mě rovnou zvali do přistaveného auta a za 5 TL mě do Yusufeli dovezli (není to úplně málo peněz na tak krátkou cestu). Zpátky jsem jel z Yusufeli stopem na první auto. Vlastně musím podotknout, že v téhle oblasti se naprosto fantasticky stopuje, většinou bere první auto.

Další zajímavé cíle v okolí kromě Dortkilise jsou starogruzínské památky Išhan, Dörtkilise, Öšk Vank a Haho (plus další, které neznám). Cestou do Erzurumu jsou Tortumské vodopády.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.