Işhan, Ishkhani

Starogruzínský kostel, částečně rozpadlý, ale stále monumentální. Dobře zachovalá je kolonáda kolem oltářní apsidy. Jeden z nejstarších stojících kostelů na světě.

V názvech je chaos. Turecky je to Işhan, ale kostel je častěji označování jako Ishkhani, což bude pravděpodobně gruzínská verze jména (možná arménská). Turecké jméno se čte Išhan. To h se tam vyslovuje.

Další zmatek nastává v tom, že kostel neleží v turecké vesnici Işhan Köyü, ale ve vesnici Arpacık. Vesnice Işhan Köyü leží sice poblíž (6 km jižně), ale na protějším svahu přehlubokého údolí (po cestě 12 km). Pozor, i na Google maps jsou fotky kostela chybně umístěny ve vesnici Işhan Köyü, namísto aby byly správně v Arpadžiku. Já jel naštěstí podle Rough Giude, který na schematické mapce správně uváděl, že kostel je ve vesnici na severním svahu nad řekou (nad hlavní silnicí). Pojedete-li na jižní svah, je to špatně.

Geo: 40.785554, 41.747372

Kopíruju z mobilních zápisků:

Išhan byl z Yusufeli asi jenom 25 km, ale přes tři různé křižovatky. Jel jsem stopem čtyřmi auty. Na tato čtyři auta, která mi zastavila, nepřipadlo žádné, které by mě nevzalo. Stopuje se tu moc hezky, jenom je na některých úsecích doprava občas hodně řídká.

Vesnička působí ve vyprahlé měsíční krajině jako oáza. Je vysoko v kopcích, obklopená poli zavlažovanými z potoka, který se tu nahoře bere kdoví odkud. Zajímavostí vesničky je kostel stavěný od 7. do 11. století. Má ohromně vysokou kopuli (42 metrů) na 4 sloupech. Zbytek střechy byl pravděpodobně tvořen dřevěnými krovy bez klenby, takže střecha se přes ta staletí nedochovala. Kostel patří mezi památky na středověkou gruzínskou říši Tao Klarjeti.

Další podobné stavby ze starogruzínského období jsou Haho, Oşk Vank nebo Dörtkilise.

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.