Oşk Vank

Oşk Vank je jeden ze starogruzínských kostelů stojících ve východním Turecku. Původně to byl klášter. Dnes je obklopen tureckou vesnicí v hluboce zaříznutém údolí podhůří Kačkaru. Ve vesnici se asi živí zemědělstvím, dřevěná stavení mají "malebné" střechy z vlnitých plechů.

Do vesnice vede 8 kilometrů dlouhá nezpevněná cesta odbočující z hlavní silnice z Artvinu do Erzurumu. Odbočka je jižně od konce přehrady Tortum a asi 8 km od Uzundere. Po té odbočce nejezdí žádný pravidelný spoj, takže se dá akorát stopovat. Já jsem měl ale celou cestu smůlu a nic nejelo, takže jsem si těch 8 kilometrů údolím vyšlápnul pěšky. Taky se to dalo ujít. Asi v polovině cesty jsem procházel jinou řídce roztroušenou vesnicí jménem Gölbaşı.

Turecky se toto místo jmenuje Oşki (čti öški), nebo Öşk-Vank Manstırı. Gruzínsky Oshki. Klášter byl vybudován ve vrcholném období gruzínské říše Tao Klarjeti v letech 963 až 973 za vlády krále Davida. Byl zasvěcen svatému Janu Křtiteli. V období byzantské nadvlády byl kostel opravován, funkci si udržel až do konce 15. století a byl jedním ze sídel biskupa. V 19. století změněn na mešitu, možná proto je tak dobře zachovalý. V roce 1980 se stal kulturní památkou.

Klášterní kostel je volně přístupný přes hlavní portál a další vchody. Kupole stojí, hlavní střecha už dávno spadla a zbylé kousky střechy porůstá tráva a drobná křovíčka. Některé zdi jsou očouzené. Velmi mě zaujala kamenická výzdoba v předsálí. Usuzuji, že samotný kostel byl jen jednou ze čtyř stran původně většího klášterního objektu, postaveného pravděpodobně v místech, kde je dnes jakési náměstíčko. Nad některými okny je z vnější strany barevná výzdoba.

Architektonicky se kostel značně podobá kostelům Dörtkilise, Haho a hlavně Işhan.

Geo: 40.613712, 41.542111

  

 

Turecko > Východní Turecko > Ošk Vank

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.