Güzelçamlı

Vesnice poblíž Kuşadasi. Hodně ubytování u moře v rodinných hotýlcích, dobré domácké hospody, turecké ceny, dlouhé pláže, Diova jeskyně a za humny národní park Dilek Milli Park. Můj jednoznačný tip na dovolenou.

Název Güzelçamlı se někdy zapisuje Guzelcamli a čte přibližně [gizelčaml]. Znamená to krásná borovice. Borovic v okolí roste opravdu požehnaně, jsou jich plné kopce. Původ názvu prý sahá do ranně křesťanského období. Přes hory tudy prý chodili nějací křesťanští svatí z Efesu do Milétu a v Güzelçamlı odpočívali.

Největší turistickou atrakcí Güzelçamli, pokud pominu národní park, je jeskyně Zeus Mağarasi, tedy Diova jeskyně. Je to velká krátká jeskyně končící bazénem, ve kterém se dá koupat. Jeskyně je blbě, ale  volně přístupná. Cesta se dá najít snadno podle orientační cedule na západním okraji vesnice.  V létě je prý voda v jeskyni chladná a v zimě teplá. Při mé návštěvě v květnu se v jeskyni koupala skupinka pokřikujících tureckých dorostenců.

Další turistická zajímavost, taktéž značená cedulí, je staré divadlo na okraji sadů jihovýchodně od vesnice. Asi to byl odeon. V řídkém lese jsou vidět špatně zachovalá sedadla a malé jeviště.

Ubytování v Güzelçamlı se hledá velmi snadno. U moře stojí v několika řadách malé patrové hotýlky v délce asi 4 km. V létě jsou obsazené lidmi, kteří zde tráví léto. Ubytování v Güzelçamlı využívají prý hlavně německé cestovky. Moc se tomu nedivím, protože je tu fakt hezky a klid. Pláže jsou solidní, oblázkové. Na velkých úsecích pobřeží jsou velké kameny, taky jsou tam malá přístavní mola. Pohled na moře je moc hezký, protože z jedné strany do moře padají kopce pohoří Dilek a za průlivem je v dálce vidět členitý řecký ostrov Samos. Mezi domky občas tečou v korytech potoky z hor.

Vesnice, nebo tedy spíš městečko, docela dobře naplňuje představu archetypu tureckého pobřeží. Jednou týdně velký zeleninový trh, hlavní ulice se sochou Atatürka, kavárničky, restaurace, obchůdky a vzrostlé platany. Babičky prodávají bylinky, mešita je ukrytá v úzkých uličkách, prostě pohoda. Hlavní silnice je typická čtyřproudovka (v Turecku mají na silnice spoustu místa) a do městečka se odbočuje na tureckém kruháku se semafory. Centrum obce leží hodně na západ od většiny turistické zástavby.

V Güzelçamli se mi líbilo hlavně kvůli možnosti procházek do národního parku a přilehlých kopců. Také mě potěšilo levné ubytování (dostal jsem se na 8 euro za noc a to jsem tam byl sám). Původně jsem chtěl přes Güzelçamli jenom profrčet a nakonec jsem tu zůstal tři dny (a po kavárnách jsem sepsal značnou část článku o turecké politice).

Do Guzelcamli se dá dobře dostat z Kuşadasi minibusem, který končí v národním parku Dilek Milli Park. Jezdí minimálně každou hodinu. Je možné, že nějaké minibusy jezdí i ze Söke. Minibus cestou často zastavuje v dalších letoviscích mezi Güzelçamlı a Kuşadasi. Největší z nich je Davutlar. Všude se mi to tam docela líbilo, jsou tam patrové turistické domky a hezké pláže.

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.