Kuşadası

Kuşadası se čte Kušadasy (Kušadasi) a často zapisuje jako Kusadasi.

Je to velké letovisko na západním pobřeží Egejského moře. Jet na dovolenou přímo do Kuşadası mi přijde jako hodně blbý nápad, protože město samotné už dávno ztratilo svůj pohodový styl. Například za posledních dvacet let vyrostlo z velikosti 4 tisíce na 60 tisíc lidí a za městem se staví stále další domy. Mnohem lepší než město samotné jsou přímořská městečka a vesničky v okolí Kuşadası (napříkad Güzelçamli, Davutlar, Pamucak, Özdere nebo Gümüldür), která se ale v nabídkách cestovek často vyskytují pod názvem Kuşadası. Takže při objednávání hotelu je potřeba být ve střehu a zjistit si, kde přesně to místo je. Je-li někde mimo město, tak paráda.

Na první dojem může Kuşadası působit děsivě, zejména v parném létě v okolí živého stanoviště minibusů. Ani u moře to není lepší, nábřeží je rušné a nehezké, obklopené uličkami s turistickými prodejnami a restauracemi. Člověku se až nechce věřit, proč sem ti turisté jezdí. Kuşadası má cosi jako staré jádro kousek nad nábřežím, které je ale reprezentováno vlastně jenom starou branou, karavanserají (přístupnou jenom na nádvoří), pár mešitami a několika málo historickými domy obsypané turistickým harampádím na prodej. Dají se ale naštěstí najít i příjemnější a normálnější místa, čím víc se stoupá vzhůru. Například ve svahu nad Karavanserají směrem na západ (při pohledu od moře vpravo) jsou celkem příjemné uličky se starými domy. Tady se nachází i nejvíce pensionů a hostelů pro individuální cestovatele. 

Ubytování

Ve městě jsem se uchýlil do jednoho z mála doporučovaných hostelů, do Golden Bed. Vede ho příjemná Australanka, která umí smlouvat, takže se mi cenu moc srazit nepodařilo (35 TL za bylo nejvíc, co jsem v Turecku za nocleh se snídaní platil). Golden Bed je ovšem nesmírně stylové místo a kdybych do Kuşadası vyrazil na víc dnů (třeba kvůli výletům), dala by se uhádat mnohem lepší cena, jak jsem zjistil odposlechem vyjednávání s ostatními hosty hostelu. Jak je v Turecku častým zvykem, snídaně se podává na střeše. Hostel Golden Bed momentálně nemá terasu na střeše zastřešenou, protože radnice přikázala několika domům v této čtvrti strhnout jedno patro, aby nebránily výhledu ostatním. Pozoruhodné opatření.

Ptačí ostrovy

Kuşadası se jmenuje podle dvou ostrůvků, znamená to "ptačí ostrovy". Oba ostrůvky asi 100 m od pevniny jsou dnes přeměněny v poloostrovy, ke každému vede úzká šíje s přístupovou cestou. Na ostrůvku blíže k městu je malá osmanská pevnost s věží. Pokud jsem to pochopil správně, ve večerních hodinách se okolní park stává místem setkávání zdejší mládeže. Sedí na hradbách, povídají si a občas dohromady zazpívají nějakou tureckou píseň.

Výlety

Kuşadası má jednu obrovskou přednost: je to výborné výchozí místo na různé výlety. V první řadě se nabízí Selçuk a Efes, potom národní park Dilek, jeskyně v Güzelçamli (6 TL minibusem) nebo přes kopce do Priene nebo Milétu (tam je nutno jet přes Söke). Na druhou stranu se dá dobře dojet do Izmiru. Minibus do Söke stojí 5,50 TL, do Efesu 5 TL.

 

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.