Nemrut Daği

Nemrut Daği je posvátná hora. Vystupuje se na ni při východu, nebo při západu slunce, je to takový rituál. Rituál dodržují kromě Turků i turisté, kteří se nechávají vyvézt auty až na parkoviště pár desítek metrů pod vrcholem. Vždycky při východu a při západu slunce se na plošince pod vrcholem tísní několik desítek turistů a Turků, což je celkem zajímavé a společenské.

Vrcholová plošinka Nemrut Dagi je zajímavá sochami. Jsou prastaré, pocházejí z doby říše krále Nemruta (biblického Nimroda).

Pozor, v Turecku jsou hory s názvem Nemrut Dagi dvě. Tyto sochy jsou na hoře nižší, více uprostřed Turecka. Pár set kilometrů víc na východ stojí poblíž jezera Van druhá hora se stejným jménem Nemrut Dagi. Ta se jmenuje podle stejného Nemruta, je výrazně vyšší a zajímavá je sopečným kráterem s jezerem.

Osobně doporučuji, je-li vás méně, na vrchol hory něco stopnout. Cestovní kanceláře a taxikáři z hotýlků pod národním parkem si účtují za dopravu na horu 40 TL, což je dost pálka na to, že vás jenom vyvezou na kopec. Vstupné do parku stojí 7 TL, to se platí na vrátnici na silnici, pár kilometrů pod vrcholem. (Vstupné platí i stopaři.)

Výchozím bodem turistů na Nemrut Dagi je většinou městečko Kahta. Obykle se Nemrut Dagi navštěvuje spolu s dalšími zajímavými místy v okolí národního parku Nemrut Dagi:

 

 

 

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.