Haho, Khakhuli

Klášter Haho nebo též Khakhuli, nedaleko vesnice Bağbaşı v oblasti Tortum, je zajímavé místo hlavně pro milovníky ranného středověku. Klášter byl postaven mezi lety 978 a 1001 gruzínským králem Davidem. Byl zasvěcený bohorodičce. V minulosti šlo o důležité kulturní místo, dnes v klášteře chcípnul pes a nikdo v něm nebydlí. 

Klášter se dá navštívit odbočením z hlavní silnice mezi Erzurumem a Artvinem (tatáž silnice prochází kolem Tortumských vodopádů). 6 km od křižovatky leží vesnice Bağbaşı (bábaš') s mešitou a kousek za ní už klášter Haho. Dá se to od křižovatky jít pěšky. Já sám jsem chtěl za křižovatkou stopovat, ale šel jsem to moc ráno a vůbec nic nejelo, tak jsem tam došel, aniž by kolem mě projelo jediné auto. Cestou zpět na silnici jsem samozřejmě stopnul první auto. Samotná pěší cesta byla příjemná, v údolí s potůčkem, poli a zahrádkami.

Klášter je jenom taková zahrada, volně přístupná, ve které stojí klášterní kostel. Samotný kostel není přístupný, možná jenom někdy a s někým, nevím. Dostal jsem se jenom do jednoho takového kumbálu. Ačkoli je kostel nejzachovalejší ze všech starogruzínských památek, které jsem navštívil, vlastně to pro mě bylo největší zklamání, protože jsem kromě vnějších zdí nic moc neviděl. Návštěvu Haho doporučuji všem, koho z nějakých důvodů zajímají starogruzínské památky z období Tao Klarjeti(další podobné jsou Išhan, Dörtkilise, Öšk Vank).

 

 

Popis destinací:

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901 Kontakt.